Yazılımcı Seviyeleri – Junior Developer, Senior Developer

Merhaba, bloğun ilk yazısında sizlere tüm Dünya’da geçerli, ülkemizde de yaygınca kullanılan yazılımcı seviyelerini anlatmaya çalışacağım. Aslında junior,senior diye tabir edilen yazılımcı seviyelerinde Mid-Level developer olarak adlandırılan orta sınıf bir terimde vardır. Yazılıma merak salan ve Junior olarak başlayıp bir kaç proje ve referansla tecrübe edinen kişiler kendilerini Senior olarak gördüğünden dolayı Mid-Level Developer pekte kullanılmamaktadır.

Bu ünvanlar sırasıyle şu şekildedir;

  • Junior Developer ( Acemi Yazilimci / Çirak Yazilimci )
  • Mid-Level Developer ( Orta Seviye Yazilimci )
  • Senior Developer ( Uzman Yazilimci )

Junior Developer yani Acemi yazılımcı, henüz yazılım dilini yeni öğrenmiş, karşılaştığı hataları yardım almadan yada döküman okumadan çözemeyen, yer aldığı her yeni projede fonksiyon ve metodları yeni yeni öğrenen, hata ayıklama yöntemlerini yeni keşfeden yazılımcı grubuna denir. Şuan açık konuşmak gerekirse bende bu yazılımcı grubunda yer almaktayım.

Senior Developer, sayısını hatırlamadığı kadar proje yazmış, performans kayıpları, hata çözümleri konularında kendini aşmış, yardım almadan kendi projelerinin sorunlarını çözebilen, sektöre “Ben bu projeyi x günde bitiririm” diyebilen yazılımcılara denir.

Makaleyi bitirmeden önce yazılıma gönül vermenizden kısa bir süre sonra çokça duyacağınız bir terim ise Freelancer Developer’dır. Freelace çalışan yazılımcı grubu, sadece evinde oturup gelen projeleri bitirmek, bilgisayar başından kalkmayan yazılımcı tipleri değildir. Sizin yazılımcı olduğunuzu öğrendiğiniz bir akrabanız, dostunuz size işyerleri için bir proje verebilir, projelerini zaman kısıtlığından dolayı bitiremeyen bir yazılım şirketi sizlere bu projeyi paslayabilir. Bu gibi durumlarda yüzyüze görüşmek, proje detaylarını kapsamlı bir şekilde ele alıp en verimli şekilde projeyi teslim etmek için yüz yüze görüşmeler önemlidir. Yani kısacası yazılım öğrenip “Ben freelance çalışıcam,işe gitmicem evden yapıcam” demek çok yanlış olur.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir